Connect with us

Фудбал

Драматично во Барселона: Камп Ноу остана закопан

Барселона и гостуваше на Бенфика во петтото коло од групната фаза на Лигата на шампионите и ремизираше 0:0.

По нерешениот резултат на Камп Ноу, ситуацијата не изгледа лоша кога ќе се погледне на табелата, бидејќи Барселона е на коло пред крајот на седум бода, а вечерашниот ривал има пет. Но, загрижувачкото сознание е дека тимот на Чави во последното коло гостува кај Баерн, а Бенфика ќе го пречека отпишаниот Киевски Динамо.

Барселона затоа е во многу тешка ситуација, па и да сумира и да победи Бенфика, Лисабон ќе оди понатаму поради подобриот меѓусебен сооднос (3-0 славеше во првиот меч).

Што се однесува до вечерашната игра, сосема пристојно издание на Каталонците, но не успеаја да стигнат до целта. Имаа навистина добри шанси, рамката од голот на Бенфика се тресеше, но тоа не беше доволно. Во 83. минута Камп Ноу „експлодира“, но голот на Арауја беше поништен поради недозволена позиција.

Од друга страна, Бенфика дури поведе во 34. минута со голот на Отаменди, но беше досуден гол аут бидејќи топката го напушти теренот по удар од корнер.

Барселона можеби е половина задоволна, но распоредот не е во нивна корист. Ако сака да се пласира во осминафиналето, ќе мора да го победи Баерн – најголемата фудбалска сила во светот во моментов. Да потсетиме, Баерн денеска го победи Динамо во Киев со 2:1 и има максимални 15 бода.

Аталанта двапати водеше против Јанг Бојс на гостувањето кај Швајцарија, а потоа загуби со 3:2 во финишот, на крајот беше 3:3. Одличен натпревар на крајот е можеби најреалниот исход на натпреварот и се ќе биде решено во последното коло.

Понатаму отиде Манчестер Јунајтед, а го следеа Виљареал со седум, Аталанта со шест и YB со четири бода. Во последното коло Аталанта ќе го пречека Виљареал во Бергамо и со победа може да оди понатаму, додека Швајцарците ќе гостува на Олд Трафорд.

Реклама

Facebook

Реклама