Connect with us

Фудбал

Еве зошто Гвардиола, Клоп, Мурињо, Анчелоти сакаат да работат во Англија, цифрите се неверојатни

Објавена е листата на најдобро платените менаџери во Премиер лигата. Поголеми изненадувања нема, а на врвот очекувано е Пеп Гвардиола. Шпанскиот стратег од Манчестер Сити годишно добива 20 милиони фунти. Тој е убедливо најплате, а зад него се Мурињо и Клоп со по 15 милиони фунти. Овие податоци покажуваат дека во Англија тренерите добиваат најдобри плати во споредба со другите лиги, каде во моментов цифрите достигнуваат максимум 10 до 12 милиони евра. Како на пример најплатен во Италија е тренерот на Интер, Антонио Конте со 12 милиони евра годишно, што секако на пример слично на 10-те милиони фунти на Роџерс кој е на клупата на Лестер.

Најплатени тренери во Премиер лигата

1.Пеп Гвардиола (Манчестер Сити) – 20 милиони фунти

2.Жозе Мурињо (Тотенхем) – 15 милиони

loading...

3.Јурген Клоп (Ливерпул) – 15 милиони

4.Карло Анчелоти (Евертон) – 11,5 милиони

5.Брендан Роџерс (Лестер) – 10 милиони

6.Марсело Биелса (Лидс) – 8 милиони

7.Оле Гунар Солскјер (Манчестер Јунајтед) – 7,5 милиони

8.Ралф Хасенхутел (Саутемптон) 6 милиони

9.Френк Лампард (Челзи) – 5,5 милиони

10.Микел Артета (Арсенал) – 5 милиони

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com