Фернандо Алонсо пред себе постави нов предизвик

Легендарниот шпански возач Фернандо Алонсо е подготвен за нов предизвик.

-текстот продолжува по рекламата-

Алонсо, по долгата кариера во Формула 1, како и успешните настапи во 24 часа на Ле Манш и 24 часа на Дејтон, реши да се премести во рели.

Тој има намера да се натпреварува во познатото рели Дакар и е во процес на подготовка за трката.

Значи, со уште еден легендарен возач, Марко Комо, тој учествуваше на релито во Мароко, каде имаше многу проблеми со својот автомобил.

Сепак, шпанските медиуми тврдат дека Алонсо ќе го тестира автомобилот што Тојота го подготвил за него во наредниот период, со закажани три теста на три континенти.

Првиот ќе биде во Европа, а потоа ќе замине во Мароко на африканско тло, а генералната проба ќе биде националното првенство на Саудиска Арабија, што за многу возачи е вистински тест секоја година за релито во Дакар.

Алонсо двапати беше шампион во Формула 1 со болидот на Рено.

Loading...