Connect with us

Фудбал

Голема победа на Атлетико во самиот финиш на натпреварот

Атлетико Мадрид ја победи Осасуна со 1:0 во 14. коло од шпанската Ла Лига.

Атлетико имаше пеколно тежок натпревар против гостите од Памплона и дури на крајот успеа да го скрши отпорот и да стигне до гол со која стигна до победа.

Караско го изведе корнерот, Фелипе извонредно ја упати топката со глава во мрежата на Осасуна, но на домашниот тим многу му помогна голманот на гостите Херера, кој непотребно излезе од голот.

Во 92. минута Облак го спаси ударот на Осасуна, а потоа Караско шутираше од центарот на празен гол, но стативата го спречи неговиот обид.

Голот на Фелипе му донесе седма победа на Атлетико и пробив на четвртото место со 26 бодови, додека Севиља беше на врвот со 28 бодови. По нив следуваат Реал Сосиедад со 28 и Реал Мадрид со 27 бодови, а „кралевите“ имаат натпревар помалку.

Атлетико сега гостувањето кај Кадиз по мечот од Лигата на шампионите, а актуелниот шампион на Шпанија мора да е сериозен доколку сака повторно да остане конкурентен во борбата за титулата.

Треба да се напомене дека натпреварот на Атлетико денеска поради повреди го пропуштија Жоао Феликс и Трипие, додека некои ѕвезди како Суарез, Кондогбие и Де Паула дури подоцна влегоа во игра. Очигледно, многумина се уморни откако бараат патувања и натпревари во репрезентативни дресови.

Погледнете го голот на Фелипе на ОВОЈ линк.

Реклама

Facebook

Реклама