Connect with us

Фудбал

Голманката за кој зборува цел свет: „Јас сум жена и единствениот грев ми е што не сум убава“

Фудбалскиот сојуз на Јордан испрати жалба до Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ) поради голманката на иранската женска репрезентација Зохрех Кудаеи.

Тие веруваат дека Зохре не е жена туку маж и побарале да се провери нејзиниот пол.

„Ваквите обвинувања се само изговор да не се прифати поразот од нашата репрезентација. Репрезентативците на Јордан тврдеа дека се големи фаворити против нас, а кога загубија почнаа да измислуваат неверојатни приказни.

„Не можете да прифатите пораз и одговорност за тоа. Лекарскиот тим го тестира секој играч за да избегне такви обвинувања“, изјави иранскиот тренер Мерјам Ирандост.

И на крајот на краиштата, Зорех Кудаи проговори. Таа истакна дека е жена без никаква дилема и рече дека ќе го тужи ФС Џордан.

„Јас сум жена. Ова е апсолутно малтретирање од страна на Јордан, Јас ќе ги тужам“, изјави таа за турскиот весник Хуријет, додавајќи:

„Мојот единствен грев е тоа што јас не сум убава. Тоа е причината зошто јас сум секаде ударна вести. Жал ми е што тоа е така“.

И претходно со слични обвинувања се соочуваше женскиот тим, а во 2015 година под сомнение беа дури осум фудбалерки.

Но, никогаш ништо не е докажано и не е поведена постапка против оваа селекција.

Реклама

Facebook

Реклама