Кога судијата станува жив ѕид: Брзаат за израмнување во последната секунда, а слободниот удар е блокиран од судијата (ВИДЕО)

Синоќа во 32. коло од белгиската Јупилер Про лига, Антверпен на домашен терен го совлада Варег со 1:0.

Погодоци не видовме до 83. минута, кога Самата постигна гол за 1:0 и на крајот три бода за домашната екипа на асистенција на Мијоши.

Варегем, кој беше скршен по натпреварот и заслужено пораз на стадионот Босуил, тргна по израмнување, а имаа навидум добра ситуација по три минути судиско надополнување.

Беше досуден слободен удар во близина на шеснаесетникот на домаќините, а потоа и комична сцена.

Гостите се обидоа да го изненадат противникот со повратна топка, не го погодија живиот ѕид, но туку беше судијата, кој благодарение на „одличните рефлекси“ не успеа да ја пропушти оваа топка.

Секако, следеа протести од гостите, но залудни. Погледнете ја оваа комична ситуација со кликнување ТУКА .

Тоа беше вредна победа за Антверпен со 59 бода на третото место, додека Варегем со 32 на 16. место, само пет бода над Сиинг кој е на 17. позиција што води во плејофот за да остане во друштво на најдобрите.