Connect with us

Фудбал

Крикот на Дончиќ ги загрижи сите во Далас

Словенечката кошаркарска ѕвезда ги пропушти последните три гостувања поради повреди на коленото и зглобот.

Дончиќ требаше да игра од вторник кон среда навечер против Клиперс во Лос Анџелес, но сега е јасно дека ќе го пропушти овој дуел, исто како што го пропушти и дуелот пред два дена на истите тимови.

Дончиќ вчера тренираше со соиграчите, но во натпреварот 5 на 5 одеднаш вресна поради болката што ја почувствува, па јасно е дека се уште не е доволно закрепнат. Тој се фати за левото колено, кое неодамна го повреди на натпреварот против Денвер Нагетс.

Тренерот Џејсон Кид брзо му пријде и му даде вреќа мраз да ја стави на коленото, а Дончиќ најверојатно ќе пропушти уште неколку натпревари во НБА.

Во Далас, пак, се надеваат дека Лука ќе биде целосно здрав кога ќе му биде најпотребно – во доцниот дел од сезоната и евентуално во плеј-офот, каде дефинитивно ги очекува Мавс.

На Далас не му оди баш најдобро без Дончиќ бидејќи загуби во последните три натпревари без него.

Реклама

Facebook

Реклама