Connect with us

Фудбал

Кутињо го одби најбогатиот клуб на денешницата

Филипе Кутињо направи голем чекор назад со трансферот од Ливерпул во Барселона, барем времето тоа го покажа.

Кога пристигна на Ноу Камп пред речиси четири години за 135 милиони евра, мислеше дека ја прави вистинската работа.

Тој пристигна како еден од најдобрите играчи во светот во тоа време, но не се снајде најдобро во Барселона. Ништо не одеше според планираното, се обиде да се разбуди во Баерн, но и тоа не беше многу корисно.

Оваа сезона ја започна во Барселона, додека на клупата беше Роналд Куман и редовно играше. Или како стартер или како резерва успеа да постигне еден гол.

Летото беше пречкртан, неговото заминување беше побарано поради високата плата од 20 милиони евра и кратењето на трошоците, но сепак остана на Ноу Камп каде се чини дека има намера да остане.

Њукасл Јунајтед покажа интерес за купување на бразилскиот офанзивец. Понуда испрати и новиот најбогат клуб во светот, но доби негативен одговор.

Каталонски Спорт објави дека Кутињо ја одбил понудата од Англија и дека сака да остане во Барселона до крајот на сезоната и да го чека летото за евентуално да го смени средниот ред.

Иако има пари, се чини дека Њукасл Јунајтед нема така лесно да формира конкурентен тим.

Реклама

Facebook

Реклама