Connect with us

Фудбал

Легендата го брани Кимиh: Оставете го на мира, како да е единствениот?

Џошуа Кимих одбива да се вакцинира, поради што трпи критики во Германија, а Баерн го казни со речиси 800.000 евра.

Баерн вечерва играше во Киев против Динамо и победи со 2:1 во натпревар од Лигата на шампионите, а тоа беше втор натпревар во низа што го пропушта Кимих, кој е во карантин и се уште не е вакциниран.

Неговото однесување предизвика вистинска бура во германските медиуми, бидејќи земјата е во епицентарот на четвртиот бран на пандемијата. А сепак зборуваме за земја во која речиси 70 отсто од населението е веќе вакцинирано.

Легендарниот Лотар Матеус вечерва јавно застана во одбрана на Кимих.

„Го направија Кимих жртвено јагне. Се прашувам колку новинари не ја примиле вакцината? Уште колку играчи во Бундеслигата? Но ние го читавме само името на Кимих. Секаде само Кимих и Кимих. Ве повикувам да го оставите на мира. Ние секако нема да го убеди да вакцинира со тоа што ќе му направи таков хаос“, изјави поранешниот германски репрезентативец за Скај.

Според последните вести од „The ​​Athletic“, тројца од петте невакцинирани играчи на Баерн размислуваат за вакцинација. Тоа е резултат на разговорите што играчите ги имале со лидерите на клубот, клупските лекари, имунологот и други играчи. Меѓу невакцинираните кои размислуваат за усвојување антитела се Серж, Гнабри и само Кимих.

Реклама

Facebook

Реклама