Лисиците го „нокаутираа“ Јунајтед и славеа во трилер натпревар, Сити рутински во нова „тројка“

Осмото коло во Премиершипот го одбележа спектакуларниот дуел помеѓу Лестер и Манчестер Јунајтед, кој заврши со триумф од 4:2 за „Лисиците“.

Започна со голот на Гринвуд во 19. минута за 0:1, а Тилеманс возврати со гол за 1:1 во 31. минута.

Подолу е нова лудница и нов трилер.

Се играше во 78. минута кога Сојунку го доведе Лестер во водство од 2:1, а во 82. минута по одличната акција Рашфорд израмни на 2:2.

Само што започнаа од центарот, домашниот тим стигна до 3:2, а голот го постигна Варди.

Имаше повеќе шанси до крајот на натпреварот, а конечните 4:2 ги постави Дака со гол во 91 -та минута.

Во другите 16 часовни натпревари, Астон Вила беше поразена од Вулверхемптон со 2:3 во одличен натпревар, Саутемптон беше подобар од Лидс 1:0, Норвич и Брајтон ремизираа 0:0, додека Манчестер Сити рутински го совлада Барнли со 2:0.