Connect with us

Ракомет

Македонија со три претставника, Пелистер директно во групна фаза, Металург и Бутел преку квалификации

Македонија ќе има три претставника Лига Европа за сезоната 2020/2021. Само Еурофарм Пелистер директно ќе игра од групната фаза. Таква повластена улога ќе имаат уште Адемар Леон, Ним, Магдебург, Татабања, Висла Плоцк, Динамо Букурешт, Чеховски Медведи, Кадетен Шафхаузен, Татран Прешов, Алингсас и Бешикташ. Металург не само што е директно пласиран во групната фаза, туку ќе мора да помине две квалификациски кола за да дојде до Европската лига. Истиот пат ќе треба да го помине и тимот на Бутел.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама