Connect with us

Фудбал

Меси како во најдобрите денови: Мајсторија за прв гол во Лига 1, ПСЖ незапирлив!

ПСЖ го победи Нант со 3-1 во натпреварот од 14. коло на француската Лига 1.

Парижаните беа големи фаворити, а поведоа уште во втората минута преку Мбапе. И по тој гол голем број на шанси за домашните, но на пауза се замина со резултат 0:0.

Се беше на страната на парижаните, но потоа Кејлор Навас доби директен црвен картон во 65. минута, па мораше да погоди Рико, кој влезе во игра наместо Нејмар.

Десет минути подоцна Коло Муани постигна гол за израмнување и се чинеше дека ПСЖ може да доживее нов кикс, но до крајот успеа да постигне уште два гола.

Прво автогол на Апија во 82. минута, а пет минути подоцна дебито на Меси во Лига 1 на асистенција на Мбапе за конечни 3:1.

ПСЖ е на врвот со 37 бодови, има дури 14 бода од првиот соиграч Ленс, но и натпревар повеќе. Нант е само 11-ти со 18 бодови.

Реклама

Facebook

Реклама