Митревски: Доколку ги затвориме страничните играчи и пикери, можеме да ја победиме Австрија

Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Preliminary Round - Group B, Northern Macedonia vs Ukraine, Wiener Stadhalle, Vienna, Austria, 10.1.2020, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Голманот на македонската ракометна репрезентација Никола Митревски ветува дека тој и неговите репрезентативни колеги ќе одговорат на дефанзивните задачи што е предуслов да се дојде до посакуваната победа над Австрија во 3. коло од Групата Б на Европското првенство.

-текстот продолжува по рекламата-

– Натпреварите се добиваат со добра одбрана. Можеме да ги спуштиме нивните бекови на петнаесетина погодоци, а доколку ги затвориме страничните играчи и нивните пикери, можеме да ги победиме. Со евентуална победа со два-три разлика ќе го анулираме поразот од Чешка, истакна Митревски.

На македонската репрезентација за сигурен пласман и е потребна победа. Почетокот на натпреварот во „Штадхале“ во Виена е во 18 часот и 15 минути.

 

Совет за етика во медиумите
Loading...