Connect with us

Фудбал

Наскоро ждрепка за бараж, топкчињата за Светското првенство во април

Седум репрезентации обезбедија пласман во квалификациите за Светското првенство во Катар.

Во баражот моментално се Македонија, Велс, Русија, Португалија, Шведска и Австрија и Чешка од Лигата на нациите.

Инаку, досега директен пласман на Мундијалот изборија девет репрезентации и тоа Катар како домаќин и Бразил Германија. Данска, Франција, Белгија, Хрватска, Шпанија и Србија.

Извлекувањето на бараж двојките ќе се одржи на 26 ноември, а натпреварите ќе се играат 24/25. и 28/29. март

Извлекувањето на топчињата за Светското првенство е на 1 април 2022 година во Доха.

Светското првенство во Катар ќе се игра следната година од 21 ноември до 18 декември.

Катарците се веќе подготвени и нема сомнеж дека не очекува вистински спектакл.

Реклама

Facebook

Реклама