Connect with us

Фудбал

Њукасл тргна по првото засилување, заштедувајќи бројка двојно поголема од вредноста на играчот

Њукасл стана актуелна тема во светот на фудбалот откако беше преземен од арапските сопственици.

Широко се споменува име што може да го засили Њукасл, а едно име се чини дека е близу до трансфер.

Според пишувањата на островските медиуми, „страчките“ оваа зима ќе го започнат трансферот на Доминик Кравет-Левин, кој играше одлично во дресот на Евертон во последните две сезони, а беше поканет и во репрезентацијата на Англија.

Споменатиот напаѓач има договор со Карамел до 2025 година, а моменталната вредност е 45 милиони евра.

Медиумите на Островот пишуваат дека Њукасл наводно подготвува понуда од 80 милиони за овој 24-годишен напаѓач, а преговорите на релација Евертон-Њукасл наводно ќе започнат наскоро.

Покрај Карвет-Левин, Њукасл планира да го доведе и Бразилецот Кутињо.

Иако се пишуваше дека нема да има многу расејување оваа зима, се чини дека арапските сопственици нема да чекаат долго и лесно поставуваат уште еден рекорд и наскоро би можеле да бидат сведоци на моќниот Њукасл и на теренот, не само на хартија.

 

Реклама

Facebook

Реклама