Connect with us

Фудбал

Одлуката на Куман за Кутињо, ќе ја чини Барселона 5 милиони евра

Иако Барселона имаше намера да го продаде Фелипе Кутињо, сепак сумата од 120 милиони евра е преголема за било кој клуб. Не сакаат да го испратат на нова позајмица, па одлучено е да му се даде нова шанса.

Куман ќе смета на него во следната сезона, а Барселона ова ќе ја чини дополнителни 5 милиони евра, кои ќе мора да ги исплатат на сметката на Ливерпул. Причина се разните бонуси вклучени во клаузулата за негов трансфер на „Камп Ноу“, па Каталонците ќе мора да ја уплатат оваа сума доколку во оваа сезона Бразилецот одигра уште 15 мечеви.

Досега Кутињо одигра 76 мечеви и постигна 21 гол за Барселона.

 

loading...

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com