Connect with us

Други спортови

Пакијао се бореше против короната: „Не се плашам да умрам“

Објавено:

Мани Пакијао сака на секој начин да им помогне на луѓето од Филипините кои се борат со коронавирусот.

Пакијао пред неколку дена донираше 50.000 примероци за тест за коронавирус и 700.000 маски за лице и, откако му даде доверба на Филипините, е подготвен да се бори до крај.

“Ако сте лидер, мора да ги водите луѓето и да им покажете дека сте со нив. Не смеете да се скриете затоа што се плашите. Пораснав во сиромаштија, така што знам како се чувствуваат повеќето”, рече Мани и додаде:

„Не се плашам од болест и смрт. Ова е моја должност и не смеам да се кријам“.

Во моментов во Филипини има 462 случаи на коронавирус со 33 смртни случаи, а Пакијао ја стави во мирување својата боксерска кариера поради пандемијата.

Тој го имаше својот последен натпревар во јули минатата година кога го порази претходно непоразениот Кит Турман во Лас Вегас.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com