Connect with us

Кошарка

Партизан ја „потопи“ Венеција на стартот од Еврокупот!

Објавено:

Фото: Срѓан Стевановиќ / Starsportphoto

Кошаркарската репрезентација на Партизан ја совлада Венеција со 66:63 во првото коло од Еврокупот.

Црно-белите откакого освоија АБА Супер купот, успеаја да го освојат второто по квалитетно натпреварување во Европа.

Најдобар во Белград беше Рашон Томас, кој имаше дабл-дабл ефект (11p + 15sk), по што следуваше најефикасниот Маркус Пејџ со 14 поени, додаде Огњен Јарамаз со 12, додека двоцифрен беше сепак Вил Мозли со 10 поени.

Партизан практично одигра добар натпревар од почеток до крај, и не го пропуштија водството до крајот на мечот.

Партизан ќе биде пречекан од турскиот Тофаш во следното коло, додека Венеција патува во Кубањ на мегадан со Локомотив.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама