Connect with us

Други спортови

Поранешниот претседател на Салвадор осуден на две години затвор поради поткуп

Објавено:

Поранешниот претседател на Салвадор, Антонио Сака е осуден на две години затвор поради давање поткуп, соопшти канцеларијата на јавниот обвинител во земјата.

Педесет и четири годишниот Сака е прогласен за виновен бидејќи се обидувал да поткупи службеник во судот со 10.000 долари, со цел да добие информација за дело кое се води против него.

Сака, кој беше шеф на државата од 2004 до 2009 година, признал дека ги извршил престапките за кои е обвинет.

Поранешниот претседател на Салвадор веќе издржува 10-годишна пресуда за перење пари и злоупотреба на речиси 300 милиони долари од јавни фондови.

Извор: Нетпрес

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама