Connect with us

Фудбал

Познати составите за дербито меѓу Интер и Наполи

Интер и Наполи играат големо дерби вечерва на „Меаца“ во рамките на 13. коло од италијанската Серија А.

По репрезентативната пауза продолжија натпреварите во првенствата ширум Европа, а од 18 часот не очекува големото дерби меѓу Интер и Наполи.

Наполи моментално е прв со 32 бода и вечерва има шанса да ја зголеми предноста во однос на второпласираниот Милан, но сигурно нема да му биде лесно.

Интер, пак, е трет со седум бода помалку од Наполи и јасно е дека ова е можност да ја намали предноста вечерва.

Натпреварот на „Меаца“ се игра од 18 часот, а Симоне Инзаги и Лучијано Спалети ги објавија почетните состави.

Интер: Хандановиќ, Шкриниар, Ранокија, Бастони, Перишиќ, Чалханоглу, Брозовиќ, Барела, Дармијан, Кореа, Лаутаро.

Наполи: Оспина, Ди Лоренцо, Рахмани, Кулибали, Руи, Руиз, Ангуиса, Зиелински, Инсиње, Лозано, Осимен.

Реклама

Facebook

Реклама