Connect with us

Фудбал

Роналдо го избра својот добитник на Златната топка: „Најдобар напаѓач, брутално ниво 10 години“

Легендарниот бразилски напаѓач Луиз Роналдо Назарио де Лима (45) смета дека наградата за најдобар фудбалер на светот за 2021 година треба да ја добие напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема.

Роналдо објави фотографија со Бензема на својата официјална веб -страница и изрази јасна позиција дека Французинот ја заслужува наградата.

“Без сомнение, мојот кандидат за Златната топка е Бензема. Најдобар напаѓач, брутално ниво веќе 10 години и шампион над шампионите. Зарем не е така?”, Праша Роналдо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ronaldo (@ronaldo)

И навистина Бензема е брутален веќе 10 години во дресот на кралскиот клуб, но неговите игри честопати беа засенети од другите.

Така, Кристијано Роналдо и Лука Модриќ добија награди како членови на Реал Мадрид, и имаа голема помош во чудесниот Бензема.

Фантастичниот Французин освои апсолутно се што можеше со „кралевите“ и денес тој е водач на тимот и ментор на младите играчи кои допрва треба да влезат во најдобрите години од својата кариера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karim Benzema (@karimbenzema)

Карим Бензема влезе во својата 13 -та година во Мадрид, а во дресот на кралевите постигна 289 голови на 569 настапи.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама