Шахтјор направи хаос во Порто и Барса, „магичениот“ Имобиле влезе и го „реши“ Селтик!

Со по еден натпревар од групите Е и Х беше отворено петтото коло во Лигата на шампионите.

Фудбалерите на Шахтјор го победија Антверпен како номинален домаќин со 1:0 и најавија бурен исход во групата Х, додека Лацио на домашен терен го победи Селтик со 2:0 и значително се доближи до осминафиналето.

Шахтјор одлично го отвори натпреварот во Хамбург и поведе во 12. минута.

Зубков нафрли од левата страна, а Матвиенко меѓу тројцата играчи на белгискиот тим ја закачи топката со глава и ја затресе мрежата, за 1:0.

Се испостави дека ова е конечниот резултат, а Шахтјор според се видено мораше порано да го реши овој меч.

Украинската екипа сега има девет бода и е израмнета на врвот на табелата со Барселона и Порто во пресрет на вечерашниот натпревар на Монжуик.

Што и да се случи таму, Шахтјор е во ситуација кога против Порто на гости во последното коло се бори за пласман во нокаут фазата.

Во Рим до 83. минута гледавме вистинска „приспивна песна“, а потоа се појави Чиро Имобиле, кој во рок од 180 секунди двапати ја затресе мрежата на Селтик и многу го доближи Лацио до осминафиналето.

Пред тоа на теренот не се случи апсолутно ништо вредно за споменување, но Имобиле влезе во 61. минута од клупата за резерви и подоцна ја потврди својата класа.

Одличниот италијански напаѓач за првпат го совлада Харт во 83. минута. Исаксен шутираше, но топката фати играч на Селтик и стигна до Имобиле, кој не погреши.

Три минути подоцна, истите протагонисти и истиот епилог. Сега Исаксен беше асистент, а Имобиле уште еднаш го чекираше Харт од шеснаесетникот и го „запали“ Олимпико.

Лацио сега има 10 бода од пет натпревари, а Атлетико осум, но од четири меча. Феенорд има шест бода, а вечерва во Ротердам имаме дуел меѓу холандскиот и шпанскиот клуб. Селтик остана на гости со два бода на своето конто.

Лацио во последното коло гостува во Мадрид.