Шоуто на „Енфилд“ – Трент станува душа на Ливерпул, Челзи го собори Брајтон во драмата од 105. минута

Фудбалерите на Ливерпул го победија Фулам на „Енфилд“ со 4:3 (2:2) во 14. коло од Премиер лигата.

Од коло во коло гледаме неверојатни натпревари во Премиер лигата. Оној кој се играше денеска во Ливерпул дефинитивно ќе биде во врвот како еден од најдобрите што ги виделе во текот на тековната сезона. Седум гола, мајсторија, пресврти, драма…

Многу значајно прво полувреме на „Енфилд“, каде Ливерпул офанзивно го надигра Фулам, но сè што офанзивата заврши добро, дефанзивата пропадна.

Се играше 20. минута кога Трент Александер-Арнолд изведе слободен удар и одлично ја испрати топката, од гредата во мрежата на Бернд Лен. Англичанецот постигна гол на вториот изедначен натпревар во Премиер лигата, нешто што никогаш не му се случило во кариерата. Но, многу брзо поранешното дете на Ливерпул Хари Вилсон израмнува по нешто послабата реакција на одбраната на домашните, но и голманот Квивин Келехер на кој очигледно му недостасуваат игри во нозете/рацете. Потоа дојде најдобриот момент на натпреварот, а конкуренцијата беше жестока со оглед на голот на Трент. Во 38. минута Алексис Мекалистер со проектил го врати на нозе Енфилд и ги зголеми 2:1. И, повторно, одбраната е катастрофална по паузата и во третата минута од судиското надополнување, Тете избегна офсајд и користи неуредна интервенција на Квивин Келехер.

Ливерпул доминираше во останатите. Имаше шанси и шутеви, но Дарвин Нуњез како и обично не успеа да ги реализира одличните асистенции на Мохамед Салах. И како што обично се случува, следеше казна. Фулам практично постигна исто толку голови од три шанси. Декордова-Рид се издигна над Костас Цимикас и уште еднаш го фрли Келехер на земја, кој попладнево не одбрани. Атмосферата на Мерсисајд згасна, но Клоп имаше џокер на клупата. Никој не би поверувал дека тоа ќе биде Ватару Ендо. Уште еден прекрасен гол и во 87. минута имавме 3:3!

Но, не заврши тука. Можеби помина едвај една минута од израмнувањето на Ливерпул, кога Трент трча од ЛЕВА страна кон одбиената топка и шутира за Лено да не може ништо – 4:3! Хаос на стадионот, а само три минути претходно Ливерпул изгледаше како тим кој не е достоен да се бори за титулата со Арсенал и Сити.

Фудбалерите на Челзи го победија Брајтон на домашен терен и покрај тоа што беа кратки во добар дел од натпреварот.

Вистинска мистерија е што се случува со играчите околу кои Маурисио Покетино става лента. По Рис Џејмс во последното коло, сега е исклучен и Конор Галагер. Сепак, тоа не ги спречи „сините“ да победат во дуелот со Брајтон, чии играчи очигледно ги мачи играњето на два фронта.

Енцо и Колвил им дадоа два дополнителни гола во првите 20 минути, Буонаноте го преполови, но Енцо Фернандез од пенал во 65. му обезбеди три бода на Челзи. Брајтон успеа да се врати и да режира драма која траеше речиси 105 минути!

Уште еден феноменален натпревар се одигра во Бурнмаут каде домашната екипа одигра 2:2 со Астон Вила. Семењо и Соланке беа стрелци за домашните, а Бејли и Воткинс кои израмнија во 90. за Вила.

Вест Хем и Кристал Палас одиграа 1:1, а головите ги постигнаа Кудус и Едуард.