Connect with us

Фудбал

Симеоне имаше план: Атлетико, исто така го сакаше Меси

Аргентинскиот стручњак Диего Симеоне призна дека сакал да го види Лионел Меси во Атлетико Мадрид, но дека брзо сфатил дека тоа нема да биде можно.

Договорот на Меси со Барселона истече во текот на летото, и беше јасно дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња ќе го промени клубот.

Симеоне откри дека се надевал на доаѓање на своите сонародници во Атлетико, и дека дури ангажирал и медијатор – Луис Суарез.

„Ќе ти кажам нешто. „Кога се се случи во Барселона, го повикавме Луис“, откри Симеоне.

„Не му се јавив на Лео, туку му се јавив на Луис и го прашав како е Меси, за што размислува, дали има најмала шанса да дојде во Атлетико. Но, сето тоа траеше околу три часа. ПСЖ очигледно беше опседнат со тој трансфер“.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама