Поврзи се со нас

Фудбал

Тинејџерот на Борусија Дортмунд веќе има милиони на сметка, ќе биде регистриран за Лига на шампиони

Борусија Дортмунд планира да го регистрира Мукоко, чудото од дете, кое има 16 години за Лигата на шампионите. Тој во ноември ќе наполни 16 и ќе се најде на Б листата на Борусија за елитното фудбалско натпреварување.

Според правилата на УЕФА, може да се регистрираат играчи на возраст од 16 години или постари кои се родени на 1 јануари 1999 година и потоа и имаат право да играат за нивниот клуб две последователни години. Мукоко го привлече вниманието со настапите во младинските категории на тимот, а од летово е дел од сениорскиот состав.

Интересно е тоа што тој веќе има заработено милиони, но не од настапите на фудбалските терени туку од реклами. Пред неколку дена потпиша договор со „Најк“ вреден неверојатни 10 милиони евра.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама