Други спортови

Циципас по една година конечно го освои турнирот, стигнувајќи до 10. јубилејна титула

На Стефанос Циципас му требаше многу време за конечно да стави крај на паузата и период во кој имаше лоши резултати и да подигне нов трофеј во кариерата.

Во финалето во два сета ја оправда улогата на прв фаворит и го победи петтиот носител Алекс де Минор. По еден час и 27 минути игра Гркот победи со резултат 6:3, 6:4.

Циципас прв брејк во првиот сет поведе со 3:1, но веднаш одговори Де Минор. Осмиот гем беше решавачки во првиот сет, во кој Циципас повторно направи брејк, но овојпат успеа да го потврди истото и со тоа да го затвори првиот дел од мечот.

Циципас со брејк го отвора вториот сет. Во третиот гем имаше грчка и три брејк топки, но не успеа да го стави дуелот целосно под своја контрола. И Де Минор го искористи тоа за да се врати во игра во шестиот гем кога израмни. Во овој дел од натпреварот пресврт го видовме во деветтиот натпревар. Де Минор спаси една брејк топка, но втората му донесе клучно водство на Циципас. Без проблем стигна до три врзани меч топки на свој сервис. Вториот го искористи за триумф.

Претходно освои два турнири во Монте Карло и Марсеј и по еден во Палма де Мајорка, Лион, Торино, Есторил и Стокхолм. Турнирот во Мајорка минатиот јуни беше последен што го освои пред Лос Кабос.