Поврзи се со нас

Фудбал

ВИДЕО: Измерена брзината на Ерлинг Халанд, момчето навистина е чудо

Во победата на Борусија Дортмунд над Менхенгладбах, Ерлинг Халанд постигна два гола, а особено воодушеви при постигнувањето на конечните 3:0. Халанд имаше неверојатен спринт, претрча 90-тина метри, а потоа на асистенција на Санчо постигна гол.

Норвежанецот во таа акција претрчал вкупно 97 метри, а достигнал брзина од 35 километри на час, што секако е несекојдневна брзина за еден фудбалски меч.

Advertisement

Facebook

Реклама