Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Напаѓачот руши рекорди, потпиша за својот 21-ви клуб во кариерата

Важеше за еден од најголемите таленти на бугарскиот фудбал, а иако играше за големи тимови, сепак неговата кариера се чини дека не се развиваше во посакуваната насока. Но, на свои 34-години Валери Божинов има нов клуб. Тој потпиша едногодишен договор со Левски.

Ова ќе биде неговиот 21-ви трансфер во кариерата, практично играше во исто толку клубови. Минатата сезона беше дел од Пескара, но запиша само три настапи. Во својата кариера меѓу другите зиграше за Фиорентина, Јувентус, Манчестер Сити, Парма, Спортинг, Верона, Виченца, Тернана, Партизан, Мејџоу Хаку, Лозана, Ријека, Ботев.

Вкупно одиграл 443 мечеви и постигнал 112 голови.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com