Connect with us

Фудбал

Анчелоти: Најважно е да бидеме совршени во одбраната

Реал Мадрид се стреми кон своето прво финале во Лигата на шампионите во 2018 година, но ќе мора да се справи со Манчестер Сити , идентификуван како фаворит број еден за освојување на турнирот. Селекторот на шпанскиот гигант Карло Анчелоти ги истакна силните страни на противникот, но истакна дека неговиот тим знае како да им парира на „граѓаните“.

„Мораме да одиграме максимално компактно против Сити , во спротивно ќе страдаме многу. Нашиот настап во дефанзивна смисла ќе биде клучен за исходот на натпреварот“, изјави Анчелоти.

„Ќе има периоди во кои противникот долго ќе ја контролира топката. Многу е едноставно: не можеме да издржиме и да ги гледаме како поминуваат. Мораме да можеме да се одбраниме и да ја одземеме топката“, објасни италијанскиот специјалист.

„Целта е да бидеме што поефикасни. Не е тајна дека ќе типуваме на директен фудбал“, додаде тренерот на кралскиот клуб.

Реклама

Facebook