Connect with us

Фудбал

Арсенал го освои Суперкупот на ФА победувајќи го Ливерпул на пенали

Лондон, 29 август 2020 (МИА) – Екипата на Арсенал е освојувач на Суперкупот на Англија, откако денес на „Вембли“ во Лондон го победи Ливерпул на пенали со 5:4.

Освојувачот на Купот на Англија, тимот на Арсенал поведе преку Пјер-Емерик Обамејанг во 12.минута. Шампионот во Премиерлигата, Ливерпул, изедначи во 73.минута со голот на Такуми Минамино.

Во пенал рулетот тимот од Лондон победи со резултат 5:4 реализирајќи ги петте удари од 11 метри, додека кај Ливерпул промаши Рајан Брустер во третата серија, момент што се покажа како клучен на натпреварот.

За Арсенал ова беше 16. трофеј во „Комјунити Шилд“, рекордер е Манчестер јунајтед со 21 трофеј. зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com