Поврзи се со нас

Фудбал

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Минхен, 1 октомври 2020 (МИА) – Баерн синоќа ја победи Борусија Дортмунд  со 3:2 и го освои Суперкупот на Германија.

Стрелци на головите за Баварците беа Корантен Толисо, Томас Милер и Џошуа Кимих. Јулијан Брант и Ерлинг Халанд постигнаа голови за Борусија.

За Баерн ова е осми трофеј во историјата на Суперкупот на Германија. зс/

Advertisement