Поврзи се со нас

Фудбал

Барселона ќе одржи претседателски избори на 24 јануари

Раководството на Барселона одлучи да одржи претседателски избори на 24 јануари 2021 година.

Според „Марка“ датумот е прелиминарен, бидејќи изборите може да бидат попречени од пандемијата на коронавирус. Се известува дека следната недела клубот ќе се договори за протоколот на изборната постапка со градските власти.

Во моментов, за претседателски кандидати се пријавиле седум лица: Чави Вилахоана, Виктор Фонт, Тони Фрејша, Жорди Фаре, Агусти Бенедито, Пере Риера и Луис Фернандез Ала.

Поранешниот претседател на Барселона, Хосеп Бартомеу, поднесе оставка на крајот на октомври.

loading...

Facebook