Connect with us

Други спортови

Болки, апчиња, масажи: Ѓоковиќ надмина сè и се пласира во финалето! (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ уште еднаш го покажа својот победнички менталитет, кој, на крајот на краиштата, го искачи на самиот врв на светскиот тенис.

Ѓоковиќ го совлада одличниот Роберт Баутиста-Агута во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати, во сетови 4:6, 6:4, 7:6.

Сепак, не само што славеше по пресвртот, Ѓоковиќ страдаше од болка и сериозни проблеми.

Прво, Ѓоковиќ страдаше од стомачни проблеми и болки во стомакот, кои по некое време ги реши со таблетите што ги испи за време на мечот.

Тоа не беше крај на проблемите на Ѓоковиќ. По првиот сет, Ѓоковиќ побара медицински тајм-аут за физиотерапевтот да може да го масира на вратот, што очигледно имаше многу болки. Масажата на вратот се повтори уште неколку пати до крајот на мечот, но дури и болката во вратот не го спречи Ѓоковиќ да освои место во финалето на турнирот во одличен натпревар и напнат последен сет.

Новак Ѓоковиќ во финалето на Синсинати ќе игра против Милош Раониќ.

 

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com