Connect with us

Фудбал

Болоња се крена од мртвите на „Меаца“ и покажа дека во фудбалот апсолутно сè е можно

Тимот на Болоња денес издвојува победа на стадионот „Џузепе Меаца“ над Интер со 2: 1 во 30. коло од Серија А.

По околу 70 минути од натпреварот, никој не веруваше дека гостите можат да заземат бод на „Меаца“, а уште помалку сите три.

Интер го донесе во водството Ромелу Лукаку со голот од првото полувреме, а Болоња беше оставена со десет играчи во 57. минута затоа што Сориано беше исклучен.

За да се влошат работите за екипата на Синиша Михајловиќ, домашната екипа доби пенал пет минути подоцна, а Лаутаро ја презема одговорноста. Од тој момент, работите тргнаа надолу за Интер.

Прво, Лаутаро го промаши пеналот, подоцна голманот на гостите го брани обидот на Гаљардини на одбиената топка и гостите се спаси.

Само 12 минути подоцна, како гром од ведро небо, доаѓа изедначувањето. Погодокот го постигна Јувара.

Три минути подоцна, страдањето на Интер продолжува бидејќи Бастони доби црвен картон.

Тоа го искористи Болоња на 10 минути пред крајот и доаѓа до гол преку Бароу. Подоцна се покажа дека тоа е конечниот резултат на натпреварот, иако Интер направи се во финишот за да освои барем еден бод.

„Нероазурите“ по овој пораз остануваат на 3. позиција на табелата со 64 бода, додека Болоња се искачува на 9. место бидејќи сега имаат 41 бод.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама