Connect with us

Кошарка

Браун со рекорд во НБА лигата, најмногу поени за 20 минути од сезоната 1954/55

Published

on

Кошаркарот на Бостон, Џејлен Браун ноќеска постави рекорд во НБА лигата. Тој на дуелот со Кливленд (141:103) за 19 минути и 14 секунди постигна 33 поени.

Според официјалниот Твитер на најсилната лига на светот, 24-годишниот Американец го има најдобриот резултат за 20 минути од сезоната 1954/55, кога беше воведена дигиталниот временска бројач.

Браун беше најефикасен играч на натпреварот на кој придодаде уште три скока и една асистенција.

По оваа победа, Бостон се искачи на третото место во Источната конференција со досегашен биланс од девет победи и шест порази.

НБА резултати:

ТОРОНТО – ИНДИJАНА 107:102

ОКЛАХОМА – ЛА КЛИПЕРС 100:108

КЛИВЛЕНД – БОСТОН 103:141

ШАРЛОТ – ОРЛАНДО 107:104

ВАШИНГТОН – САН АНТОНИО 101:121

АТЛАНТА – МИЛВОКИ 115:129

ЊУЈОРК – ПОРТЛАНД 113:116

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

 

Advertisement

Facebook