Connect with us

Фудбал

Чкембари прашуваат: Дали навивачи качени на покриви, ридови, огради е побезбедно од изготвување на протокол?

Навивачката група Чкембари на социјалната мрежа Фејсбук со реакција за тоа дека навивачките групи не смее да бидат на трибините за време на спортските натпревари.

„Журките на истокот на Македонија во полн ек и тоа во затворен простор, концертите продолжуваат да се реализираат, фабриките со стотици и илјадници вработени продолжуваат да функционираат. Кафулината преполни, најава за отворање на кината и театрите. До кога спортските клубови ќе молчат за дискриминацијата на спортот во Македонија??? Кога ќе пратите допис со барање до министерството за здраство за изготвување на протолол со кој ќе се овозможи на следење на спортските натпревари? Дали навивачи групирани и качени по покриви, тобогани, ридчина, огради и каде уште не, е побезбедно него ли да се овозможи по соодветен протокол нормално следење на натпреварите?“, прашуваат Чкембари.

Поради коронакризата, забрането е присуство на публика за време на спортските натпревари.

loading...

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com