Connect with us

Други спортови

Дани Педроса се повлекува од Мото ГП шампионатот

Возачот на Репсол Хонда, Дани Педроса, објави дека по завршувањето на сезоната ќе се повлече од Мото ГП шампионатот.

Педроса одлуката ја соопшти на прес-конференцијата во пресрет на трката за Големата награда на Германија.

Тој објави дека по 18 години решил да ја заврши кариерата во Светското првенство.

– Следната годинa нема да се натпреварувам во Светското првенство и ќе ја завршам кариерата во кралската класа оваа сезона. Долго размислував пред да ја донесам одлуката, бидејќи ова е спорт што го сакам. Чувствувам дека повеќе тркањето не го доживувам со ист интензитет како порано и дека имам други приоритети во животот, истакна Педроса.

Шпанецот е еден од најусупешните возачи на сите времиња, а со 54 победи се наоѓа на третото место, има три шампионски титули (една во класата до 125 кубни сантиметри и две во класата до 250 кубни сантиметри).

Реклама
Реклама

Повеќе од Други спортови

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com