Поврзи се со нас

Други спортови

Данил Медведев победник на АТП мастерсот во Лондон

Рускиот тенисер Данил Медведев е победник на АТП мастерс турнирот меѓу најдобрите осум, што последен пат се одржа во лондонската О2 арена.

Тој го победи австрискиот претставник Доминик Тим во одличен финален натпревар со 2:1 во сетови (4:6, 7:6, 6:4) и ја освои најголемата титула во кариерата досега.

Мечот не започна добро за Русинот, кој не искористи неколку брејк топки во првиот сет на воведните гемови, но успеа да го загуби својот сервис во петтиот гем од првиот сет. Тоа беше доволно Австриецот да го реши првиот сет во своја полза. Слично беше и во вториот сет каде Медведев повторно освои повеќе поени, но не доби брејк, но барем го задржа својот сервис. И таму започна лошо за Русинот бидејќи Тим поведе со 2: 0, но Данил прави фантастична серија од 7: 0 и ги става работите на почетокот.

Тогаш моментумот се префрли на страната на Медведев кој вршеше постојан притисок на сервисот на Тим и се исплатеше во петтиот гем од третиот сет и тој го стори истото како и Тим во првиот сет. Тој ја задржа предноста на услугата и Русинот, типично за него, ја „прослави“ победата како да го поминал првиот круг на ИТФ фјучерс турнирот и да не го поминал последниот турнир на осумте најдобри тенисери во светот. Сепак, не се сомневаме дека Медведев ќе знае да го прослави овој трофеј, а денешниот натпревар покажа дека тенисот ќе остане во сигурни раце и по заминувањето на најголемото трио кое некогаш се занимавало со овој спорт.

 

loading...

Facebook