Connect with us

Фудбал

Факт е и првото реми без голови на СП 2022 година

Данска и Тунис го одиграа првото реми 0-0 од почетокот на Светското првенство во Катар. Натпреварот од групата Д се одигра на Градскиот стадион Едукација. Двата тима поделија по една половина, при што е поголема веројатноста Тунижаните да жалат што не успеаја да стигнат до победата бидејќи ги пропуштија подобрите шанси во првите 45 минути.

Во 11. минута Мохамед Драгер шутираше од далечина, топката рикошетира од Андреас Кристенсен и мина далеку од десната статива од голот на Каспер Шмајхел.

Јоаким Андерсен имаше удар од далечина во 22. минута, но Ајмен Дамен без никакви потешкотии одбрани.

Тунис постигна гол во 23. минута преку Исам Џебали, но голот беше правилно поништен поради офсајд. На додавањето до Џебали, напаѓачот на Тунис беше зад одбраната на Данска.

Десет минути подоцна Пјер-Емил Хојберг упати удар од далечина кон голот на Тунис, но Ајмен Дамен одбрани.

Тунис доби многу добра можност во 38. минута во шеснаесетникот на Данска. По центаршут од корнер, топката падна кај Аиса Лаидуни, која упати многу силен удар, но топката помина покрај левата страна од голот на Каспер Шмајхел.

Четири минути подоцна, Џебали беше изведен сам против Каспер Шмајхел. Данскиот голман одлично одбрани. Тунискиот напаѓач се обиде да го нафрли Шмајхел, но одлучно интервенираше данскиот голман кој ја расчисти топката во корнер.

Аиса Лаидуни прокоцка многу добра можност за Тунис во 50. минута. Тој прими многу добро додавање за водство и ја упати топката со глава од својата половина. Силата на Лаидуни не беше доволна за да го заврши нападот со шут, а на крајот топката беше избркана во корнер.

Пет минути подоцна Данска постигна гол преку Андреас Сков Олсен, но голот беше поништен поради офсајд на влезот од нападот. На додавањето до Микел Дамсгард, тој беше зад одбраната на Тунис.

Микел Дамсгард нафрли во шеснаесетникот на Тунис во 57. минута, потоа Каспер Долберг со глава, но Ајмен Дамен влезе за да одбрани.

Кристијан Ериксен имаше многу убав удар од далечина во 69. минута, но Ајмен Дамен покажа одличен рефлекс и одбрани.

Данска направи еклатантно промашување во 70. минута, кога по удар од корнер во тунискиот шеснаесетник, Андреас Кристенсен со глава погоди со глава кој го погоди левиот страничен дирек од голот на Ајмен Дамен. Андреас Корнелиус не можеше да ја испрати топката во голот на Тунис од непосредна близина.

Facebook

Реклама