Connect with us

Други спортови

Депортираната Чехинка јаснa: Ќе барам паричен надомест!

Чешката тенисерка Рената Ворачова, која беше депортирана од Австралија затоа што не била вакцинирана против коронавирусот, го истакна своето задоволство од фактот што Новак Ѓоковиќ го добил спорот со австралиските власти.

Ворачова се нашла во иста ситуација како Новак на влезот во Австралија, но нејзиниот случај завршил со нејзиното враќање во Европа.

Србинот, пак, на суд се избори за правото да остане во земјата и да се натпреварува на Австралија опен.

„Тоа е добро. Не само за него. Се надевам дека ќе игра. Затоа отидовме таму, да играме тенис и да не бидеме дел од некои интерни игри“, рече Ворачова.

Целата ситуација со најдобрата тенисерка на светот се одрази и на нејзиниот статус.

„Таму сум цела недела и откако тој дојде, сè се смени. Не сум лутa на него. Само тажна сум што се случи ова. Ова е еден од најголемите турнири што се случува. Не можам да замислам дека такво нешто е можно во таа земја во 21 век. На крајот на краиштата е големо олеснување да се биде дома. Не се чувствував добро, не можев да спијам или да јадам многу“.

На крајот на краиштата, тој ќе бара соодветна отштета од Тениската асоцијација на Австралија.

„Еден авионски билет чинеше 2.500 евра, а тренерот отиде со мене. Потоа, хотелско сместување, тренинзи, потенцијални пари во вид на награда… Се надевам дека австралиската федерација ќе го земе предвид сето ова и дека нема да мора да преземат законски чекори “, вели 38-годишниот Злин.

Отвореното првенство на Австралија започнува на 17 јануари. Ѓоковиќ има шанса да стигне до 10. титула.

Реклама

Facebook

Реклама