Connect with us

Фудбал

Нема веќе дилеми: Рангник откри каде ќе игра Роналдо следната сезона

Кристијано Роналдо летово премина од Јувентус во Манчестер Јунајтед.

Португалците и тимот се далеку од идеалната сезона со оглед на тоа што беа елиминирани во осминафиналето во Лигата на шампионите, од англиските купови во раната фаза, а за следната сезона не обезбедија учество во елитното европско натпреварување.

Затоа, многу очекувано и логично, многу се зборува за следниот чекор во кариерата на Кристијано Роналдо – да остане или да си оди.

Привремениот тренер на Манчестер Јунајтед и нов тренер на Австрија, Ралф Рангник откри каде ќе игра Португалецот следната сезона.

„Зошто би се збогувале со Роналдо? Тој има важечки договор и колку што знам, ќе биде со нас и следната сезона“, изјави Ралф Рангник по дуелот со Брентфорд во кој „црвените ѓаволи“ победија со 3:0.

За потсетување, договорот на Кристијано Роналдо со Јунајтед е обврзувачки до крајот на следната сезона, односно до летото 2023 година.

Оваа сезона популарниот Роналдо постигна 24 гола на 38 натпревари за „ѓаволите“ и додаде три асистенции во сите натпреварувања и е главна ѕвезда на тимот цели 37 години.

 

Реклама

Facebook