Connect with us

Други спортови

Двокраниот светски шампион суспендиран на четири години

Двократниот светски шампион во пливање, Италијанецот Филипо Мањани, е суспендиран на четири години поради допинг. Тој и неговиот колега од штафетата, Микеле Сантучи, се суспендирани по четири години поради користење и обид за консумирање на забраниети супстанци. Двајцата беа поврзани со нутриционистот Гвидо Порчелини, кој е суспендиран на 30 години поради тоа што ги снабдувал спортистите со недозволиви супстанци.

Мањини заедно со Сантучи го освоија бронзениот медал во штафетата 4х100 на Светското првенство во 2015 година, а озвои и три медали во поединечна конкуренција на Европските првенства. Мањани во текот на кариерата остро ги напаѓање спортистите кои користеа допинг.

  • Ништо не сум направил. Оваа казна е смешна, изјави Филипо.

Обвинителот во текот на допинг случајот побара Мањини да биде суспендиран на осум години, иако тој ја заврши кариерата.

Реклама
Реклама

Повеќе од Други спортови

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com