Поврзи се со нас

Фудбал

Емери открива зошто Виљареал нема на што да му завидува ниту на ПСЖ ниту на Арсенал

Унаи Емери ги анализира своите први месеци во Виљареал.

Поранешниот тренер на Арсенал и ПСЖ е убеден дека неговиот нов клуб, според структурата и организацијата, нема на што да им позавиди на Англичаните и Французите.

„Јас сум многу задоволен од достапните структури. Имаме три терени со природна трева, плус стадион. Прашав дали е можно да има теретана покрај теренот за обука и започна изградбата“, рече Шпанецот.

„Имаме можност да ручаме, вечераме и да спиеме во објектот. Тоа е, сè што е потребно за да се работи на најдобар можен начин“.

„Бев свесен за потенцијалот на клубот. Отсекогаш му се восхитував на Виљареал, игра важни натпревари и натпреварувања. Зборуваме за клуб кој играше во полуфиналето од Лигата на шампионите и Лигата на Европа“.

„Можеби има помала медиумска димензија, но нема на што да се завидува во однос на организацијата на ПСЖ и Арсенал”.

Advertisement