Поврзи се со нас

Фудбал

Енрике застана во одбрана на Де Хеа по поразот од Украина

Киев, 14 октомври 2020 (МИА) – Селекторот на Шпанија, Луис Енрике побара да не се обвинува голманот Давид де Хеа за синоќешниот пораз од Украина во Лигата на нациите.

Украинците победија со 1:0 со гол постигнат на петнаесетина минути пред крајот, откако Де Хеа непотребно го напушти голот и беше излезен дури и од својот шеснаесетник.

– Секогаш може да се направи повеќе, но да се обвинува Де Хеа е веќе лоша навика. Ако Давид е обвинет за вакви натпревари, тогаш ова е премногу, истакна Енрике.

Шпанија е прва во групата со со седум бода, Украина и Германија имаат по шест, Швајцарија по четири кола собра два бода. зс/

Advertisement