Connect with us

Кошарка

Евинг позитивен на коронавирус

Објавено:

Легендарниот кошаркар на Њујорк Никс, Патрик Евинг е позитивен на коронавирусот.

Тој самиот го потврди тоа и им рече на сите да останат дома и да се грижат за себе и за своите најблиски.

Евинг е во болница.

„Вирусот е сериозен и не треба лесно да го сватите. Благодарам на медицинскиот персонал и на сите што се наоѓаат во првите редови. Јас ќе бидам добар и ќе излезам како победник“, напиша Евинг.

Во САД, повеќе од 1,5 милиони луѓе се позитивни на коронавирусот. Загинаа околу 96.000.

Евинг во моментов е тренер на Хојас, а во текот на неговата кариера ги доведе Никс до две финалиња во НБА (1994 и 1999 година), но не успеа да стигне до трофејот во НБА.

Тој ја заврши кариерата во просек од 21 поен и 10 скокови.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама