Connect with us

Фудбал

Фантастичен јубилеј – Фабрегас го одигра 800-от натпревар во кариерата

Шпанскиот плејмејкер има само 33 години, а веќе стигна до „котата 800“, најмногу поради фактот дека професионалната кариера ја почна уште на 16-годишна возраст во Арсенал, кога Арсен Венгер ги препозна неговите квалитети и го прекомандува во првата екипа.

Поранешниот шпански репрезентативец до јубилејот стигна во 37-от настап за Кнезовите, а во богатата кариера најмногу настапи забележа во дресот на Арсенал, дури 304 официјални натпревари. Фабрегас брои 151 настап за Барселона, 198 меча за Челзи, додека репрезентативниот дрес на Црвената фурија го носеше точно 110 пати.

Фабрегас низ својата богата кариера има 303 настапи за Арсенал, 151 во дресот на Барселона, 198 за Челси, 38 како играч на Монако, вклучувајќи го и денешниот меч.

Шпанецот исто така одигра 110 натпревари за репрезентацијата на својата земја.

loading...

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com