Connect with us

Други спортови

Федерер: Еве што ме тера да продолжам да играм на оваа возраст

Објавено:

Роџер Федерер за прв пат излезе на теренот како професионалец во 1998 година. Оттогаш поминаа 22 години, а сепак швајцарскиот тенисер се уште игра на високо ниво. Во својата кариера има победено на над 1200 натпревари, освои 103 турнири и 20 гренд слема.

Но, што одржува Федерер, татко на четворица денес, сè уште да игра тенис?

„Желбата да славиме, како што тоа го направив првиот пат. Во кариерата на спортистот има многу подеми и падови, но моментот кога ќе прославите триумф со семејството и најблиските е мотивот што ме тера да играм уште“ , рече Федерер.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама