Connect with us

Други спортови

Федерер повеќе не е во ТОП 10 тенисери во светот и прашање е дали некогаш ќе биде повторно

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер, не е во ТОП 10 на АТП листата за прв пат од јануари 2017 година.

Швајцарскиот тенисер не играше премногу на турнирите оваа сезона, што резултираше со малку полош настап на АТП листата.

Според најновата листа, Федерер падна на 11 -то место меѓу најдобрите тенисери во светот, а Швајцарецот за прв пат од јануари 2017 година не е меѓу десетте најдобри тенисери во светот.

Оваа сезона, Федерер одигра само 13 натпревари, а повредите го спречија да игра на неколку турнири.

Федерер испадна од ТОП 10 за прв пат во 2016 година, но по пауза поради операција на коленото. Но, тогаш тој брзо се врати на самиот врв на листата, но сега се поставува прашањето дали ќе видиме повеќе од овој 40-годишник меѓу ТОП 10 тенисери во светот.

Првото место на АТП листата и понатаму го држи Новак Ѓоковиќ, кого Даниел Медведев не успеа да го претекне. Во ТОП 10 се и Цстипас, Зверев, Надал, Рублев, Беретини, Тием, Руд и Хуркач.

Реклама

Facebook

Реклама