Connect with us

Други спортови

Федерер за потфатот на Ѓоковиќ: „Лудо е“

Новак Ѓоковиќ беше блиску до постигнување календарски Грен слем, но загуби во финалето на УС Опен.

Светскиот рекет број 1 претходно го имаше освоено Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, беше на победа над УС Опен, но беше спречен во финалето од одличниот Даниел Медведев.

Ѓоковиќ сега има 20 грен слем титули исто како и неговите долгогодишни ривали Роџер Федерер и Рафел Надал.

Легендарниот Швајцарец ја коментираше сезоната на Ноле, која, меѓу другото, успеа да го надмине рекордот на Федерер по бројот на недели поминати на врвот на АТП листата.

“Она што го направи е лудо. Календарскиот Грен слем може да се случи, може да се повтори. Потребно е малку среќа. Мора да бидете упорни. Потребна е и сила”, рече Федерер.

Инаку, волшебникот од Базел веќе некое време беше поголем на тениското игралиште, во моментов се наоѓа на 9 -то место и се опоравува од операцијата на коленото.

Последниот турнир на кој настапи беше Вимблдон и засега нема индикации кога повторно ќе игра.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама