Connect with us

Кошарка

Феникс прв до бројката од 30 победи (ВИДЕО)

Во еден од четирите натпревари одиграни во НБА лигата синоќа, кошаркарите на Феникс го совладаа Лос Анџелес клиперс со 106-89 и со тоа станаа првата екипа сезонава која дојде до 30 победи.

Лидерот во Западната конференција сега има ефект од 30 и осум порази, а во домашниот триумф над „Клиперси“ се истакна Камерон Џонсон со рекордни 24 поени во кариерата.

Во преостанатите три натпревари, Њујорк со голем пресврт и по негатива од 25 поени го совлада Бостон (108:105), Голден Стејт без повредениот Стивен Кари загуби од Њу Орлеанс (101:96), додека Мемфис славеше над Денвер со 118:88.

 

Реклама

Facebook

Реклама